Ի պատասխան ձեր ջերմ հրավերի՝ ուրախությամբ եւ մեծ հարգանքով Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակությունն իմ գլխավորությամբ գտնվում է Հայաստանում եւ բարեկամ երկրի խորհրդարանում ես այսօր ելույթ եմ ունենում: Կրկնակի ուրախություն եմ ապրում, որ մեր հայրենակիցը՝ պարոն Վարդգես Մահտեսյանը, Ներկայացուցիչների պալատում հայերի կրոնական խմբի ներկայացուցիչը, մեր պատվիրակության անդամ է: Մենք խորապես գնահատում ենք Վարդգես Մահտեսյանի արժեքավոր ներդրումը խորհրդարանի աշխատանքների եւ մեր հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում:
Նախ եւ առաջ ցանկանում եմ շնորհավորել հպարտ հայ ժողովրդին եւ Հայաստանի իշխանություններին Առաջին Հանրապետության անկախության 100-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Տարեդարձ, որ տոնելու եք մի քանի օր հետո: Այս այցով ես ուզում եմ իրականացնել իմ ցանկությունը` ամեն կերպ ներդրում ունենալ մեր խորհրդարանների միջեւ գերազանց հարաբերությունների ամրապնդման գործում. երկարամյա եղբայրական հարաբերություններ, որոնց հիմքում են ընդհանուր պատմական, կրոնական եւ մշակութային արմատները, այդ հարաբերություններն ամրապնդվում են ժողովրդավարության, արդարության եւ խաղաղության սկզբունքներին մեր ընդհանուր նվիրվածության շնորհիվ: Դրանք այն սկզբունքներն ու համոզմունքներն են, որոնք մեզ թույլ են տալիս հաղթահարել եւ դուրս գալ մեր առջեւ երբեմն ծառացած (ինչ-որ չափով եւ այսօր) յուրաքանչուր ճգնաժամից եւ մարտահրավերներից:
Գերազանց են նաեւ մեր ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունները: Թուրքական ագրեսիային եւ զավթողականությանը զոհ դարձած մեր երկու ժողովուրդների հարաբերությունները դժվարին պայմաններում միշտ լի են եղել աջակցության եւ համերաշխության դրսեւորումներով: Կիպրոսում հաստատվելուց հետո Հայոց ցեղասպանությունից առաջին փրկվածները, մազապուրծ եղածները ձեռք բերեցին նոր հայրենիք եւ եղբայրներ, որոնք իրենց ընդունեցին եւ աջակցություն ցուցաբերեցին: Այդ ժամանակից ի վեր Կիպրոսում հայկական սփյուռքը Կիպրոսի հասարակության անքակտելի մասն է հանդիսանում` նպաստելով մեր երկրի մշակութային, սոցիալական, տնտեսական եւ քաղաքական կյանքի առաջընթացին եւ զարգացմանը:
Գոհունակություն եմ հայտնում Ներկայացուցիչների պալատի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ առկա ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային խորհրդարանական ձեւաչափերում հիանալի համագործակցության կապակցությամբ. մեր պատվիրակությունները գործում են փոխըմբռնման եւ փոխադարձ աջակցության հիման վրա:
Կիպրոսն ակտիվորեն աջակցում է Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին: Կիպրոսը երկրորդ երկիրն է աշխարհում եւ առաջինը Եվրոպայում, որ ճանաչեց հայերի Ցեղասպանությունը, առաջին իսկ հնարավորության դեպքում իր ձայնն է բարձրացնում հանուն հայ եղբայրների ջանքերի՝ Ցեղասպանության սարսափելի հանցագործության ավելի լայն ճանաչման համար: Ներկայացուցիչների պալատն ապրիլի 24-ը սահմանել է Ցեղասպանության հիշատակման օր, ընդունել է ցեղասպանությունը դատապարտող երեք բանաձեւ, իսկ 2015 թվականին քրեականացրել հայերի, ինչպես նաեւ այլ ցեղասպանությունների ժխտումը:
Լինելով նույն հանցագործի զոհը՝ Կիպրոսն արդեն 44 տարի պայքարում է արդարության վերականգնման, հայրենիքի ազատության, վերամիավորման եւ հայրական օջախներ վերադառնալու համար: Ձգտում է լուծել Կիպրական հիմնախնդիրը ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձեւերի, ինչպես նաեւ ԵՄ սկզբունքների եւ արժեքների հիման վրա: Սակայն մեր ջանքերին Թուրքիան խոչընդոտներով է պատասխանում: Թուրքիան ունի կոշտ եւ առավելապաշտական դիրքորոշում, որը վտանգավոր եւ սադրանքներով լի աճ է արձանագրում ու վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն Կիպրոսի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի համար:
Թուրքիան օգտագործում է թուրք-կիպրական համայնքը՝ քաղաքականապես եւ տնտեսապես ամբողջովին վերահսկելով նրան եւ օգտագործելով որպես պատրվակ` Կիպրոսում իր ներկայությունը հիմնավորելու համար: Վերջերս ոտնահարելով միջազգային իրավունքը եւ հատկապես Ծովի իրավունքը՝ միջամտում է Կիպրոսի Հանրապետության բացառիկ տնտեսական գոտի, ստեղծելով վախի մթնոլորտ՝ փորձում է ուժով խոչընդոտել Կիպրոսի էներգետիկ ծրագրերի իրականացմանը, սպառնում է խաղաղությանը եւ կայունությանը տարածաշրջանում: Սա է Թուրքիայի դիվանագիտությունը:
Կիպրական կողմը հավատարիմ է խնդրին արդար եւ կենսունակ լուծում տալու հարցում՝ համաձայն ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձեւերի եւ եվրոպական իրավունքի հիման վրա, զերծ ժամանակավրեպ երաշխիքներից եւ կախվածության հարաբերություններից: Մի լուծում, որը կդարձնի Կիպրոսը ժամանակակից, բնական, կենսունակ եւ գործուն պետություն: Օգտվելով առիթից՝ եւս մեկ անգամ Կիպրոսի եւ Կիպրոսի ժողովրդի երախտագիտությունն եմ հայտնում ձեր երկրին երկարամյա աջակցության համար, ինչպես նաեւ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշմանը Կիպրոսի հիմնախնդրի լուծման հարցում: Մեր պայքարն ընդհանուր է, եւ մենք կշարունակենք ձեռք-ձեռքի քայլեր իրականացնել հանուն դրական արդյունքի:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հավակնոտ նպատակին` ամուր հարաբերություններ ունենալ ԵՄ-ի հետ, վստահեցնում եմ Ձեզ պարոն նախագահ եւ սիրելի գործընկերներ, որ կարող եք ապավինել Կիպրոսի կայուն եւ ամուր աջակցությանը:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին՝ մենք ճանաչում եւ ընդունում ենք տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանն ուղղված Հայաստանի անկեղծ ջանքերը: Սատարում ենք երկխոսության գործընթացին՝ զերծ ուժի կիրառումից, Մինսկի խմբի միջնորդությամբ: Համարում ենք, որ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծումը միակ ճանապարհն է, որ կարող է տալ կենսունակ արդյունքներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ,
ՀՀ ԱԺ հարգարժան անդամներ,
սիրելի ընկերներ, եղբայրներ,
իմ ջերմ շնորհակալությունն եմ հայտնում ձեզ ազնիվ հրավերի, ջերմ ընդունելության եւ հյուընկալության համար: Վստահ եմ, որ այս այցն էլ ավելի կամրապնդի մեր խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը եւ լիահույս եմ, որ միասին հիմք կդնենք մեր երկրների միջեւ տարբեր ոլորտներում առավել արդյունավետ համագործակցությանը:
Ցանկանում եմ Հայաստանի Հանրապետությանը եւ եղբայրական հայ ժողովրդին ազնիվ նպատակների իրականացում, սոցիալական առաջընթաց, բարգավաճում եւ բարեկեցություն:

В своей речи перед армянскими парламентариями г-н Силурис, в частности, отметил:
“Прежде всего хочу поздравить гордый армянский народ и власти Армении с 100-годовщиной независимости Первой Республики. Годовщиной, которую мы будем отмечать спустя несколько дней. Данным визитом я хочу внести посильный вклад в упрочение прекрасных отношений между нашими парламентами – долголетние братские отношения, в основе которых общие исторические, религиозные и культурные корни; эти отношения укрепляются благодаря нашей общей приверженности принципам демократии, справедливости и мира. Это принципы и убеждения, позволяющие нам преодолевать и выходить из любых кризисов и вызовов, иногда стоящих перед нами и сейчас.
Прекрасны также связи между нашими народами. Отношения двух наших народов, ставших жертвами турецкой агрессии и захватнической политики, в сложнейших условиях всегда проявлялись в полной поддержке и солидарности. Обосновавшихся на Кипре после Геноцида первые спасшиеся армяне обрели новую родину и братьев, которые приняли их и проявили участие. С тех пор армянская диаспора Кипра – неделимая часть кипрского общества, способствующая прогрессу и развитию культурной, социальной, экономической и политической жизни страны.
С удовлетворением отмечаю существующее отличное сотрудничество между Палатой представителей и НС РА как в двустороннем, так и международном парламентском форматах – наши делегации действуют на основе взаимопонимания и взаимопомощи.
Кипр активно содействует Армении и армянскому народу. Кипр – вторая страна в мире и первая в Европе, кто признала Геноцид армян. При первой же возможности поднимает свой голос в поддержку усилий армянских братьев – для более широкого признания ужасного преступления Геноцида. Палата представителей установила 24 апреля Днем памяти Геноцида, приняла три осуждающие Геноцид резолюции, а в 2015 г. криминализировала отрицание Геноцида армян, а также других геноцидов.
Являясь жертвой того же преступника, Кипр уже 44 лет борется за восстановление справедливости, освобождение родины, воссоединение и возвращение к родным очагам. Стремится решить Кипрскую проблему на базе соответствующих резолюций ООН, а также принципов и ценностей ЕС. Однако Турция воспрепятствует нашим усилиям. Турция придерживается жесткой и максималистской позиции, чреватой ростом   угроз и провокаций и представляющей опасность не только для Кипра, но и всего региона.
Турция использует турко-кипрскую общину, полностью контролируя ее политически и экономически и используя как аргумент для своего присутствия на Кипре.   В последнее время, попирая международное право и особенно Морское право, вторгается в Особую Экономическую Зону Республики Кипр, создавая атмосферу страха, пытается силой воспрепятствовать реализации энергетических программ Кипра, угрожает миру и стабильности в регионе. Такова дипломатия Турции.
Кипрская сторона привержена справедливому и жизненному решению проблемы, согласно соответствующим резолюциям ООН и на основе европейского права. Решению, которое сделает Кипр современным, нормальным, жизнеспособным и деятельным государством. Пользуясь случаем, еще раз выражаю признательность Кипра и кипрского народа вашей стране за многолетнее содействие, а также принципиальную позицию Армении в вопросе разрешения Кипрской проблемы. Наша борьба – общая, мы рука об руку продолжим шаги для достижения положительного результата.
Что касается амбициозной цели Армении – установить крепкие связи с ЕС, заверяю, что можете рассчитывать на постоянную и прочную поддержку Кипра.
Относительно Нагорного Карабаха – мы признаем и принимаем искренние усилия Армении по сохранению мира и стабильности в регионе. Поддерживаем процесс диалога – без применения силы, при посредничестве Минской группы. Считаем, что мирная развязка проблемы – единственный путь, который может дать жизнеспособные результаты”.
В завершение речи Председатель Палаты представителей Кипра поблагодарил главу армянского парламента и участников заседания за теплый прием и гостеприимство, выразил уверенность, что настоящий визит еще более укрепит сотрудничество между парламентами РА и Кипра, а также послужит основой для более эффективного сотрудничества двух стран в различных сферах.
“Сердечно желаю Республике Армения и братскому армянскому народу осуществления благородных целей, социального прогресса, процветания и благополучия”, - заключил г-н Силурис.